Környezetvédelem
Kutatók a „hiányzó hő” nyomában
A kutatók számítógépes modelleket használtak, hogy megtalálják a választ a globális felmelegedés egyik talányára, vagyis arra, hogy hol van a „hiányzó hő” – az eredmények alapján úgy gondolják, hogy mélyen az óceán fenekén.

Az American National Centre for Athmosperic Research (NCAR) kutatói arra a kérdésre keresték a választ, hogy ha az üvegház hatást okozó gázok kibocsátása továbbra is növekvő tendenciát mutat, akkor hogyan lehet, hogy a globális hőmérséklet növekedése megtorpant? Például míg az évszázad első évtizede a rendelkezésre álló adatok szerint az eddigi legmelegebb volt, az évi átlaghőmérséklet 2010-ig nem haladta meg az 1998-as rekordot, vagyis a globális felmelegedés nem állt egyenes arányosságban a kibocsátott károsanyagok mennyiségével.
„A jövőben is lesznek olyan periódusok, amikor a globális felmelegedés megtorpanni látszik. Bár ezek az időszakok nagyjából egy évtizedig is eltarthatnak, a melegedés utána folytatódik. Kutatásaink során megtaláltuk a magyarázatot, hogy a felmelegedés miért nem mutat folyamatosságot” – mondta Gerald Meehl, az NCAR munkatársa.
Az űrből történő megfigyelések során azt fedezték fel, hogy nőtt a Napból származó hő és a Földből kisugárzó hő mennyisége közt a különbség, még pedig az utóbbi javára. Az Ausztrál Meteorológiai Intézettel közreműködve az NCAR kutatói ellenőrizték annak lehetőségét, hogy a hiányzó hőt az óceánok tárolják.
Már eleve a tengerfelszín hőmérsékletének növekedése ezt a feltevést igazolta. Meehl és munkatársai egy számítógépes modell (Community Climate System Model) segítségével próbálták megjósolni, milyen éghajlati változások következhetnek be, amikor már az egész éghajlati rendszer – a légkör, az óceánok, a tengeri és szárazföldi jég – érintett lesz a klímaváltozásban. A kutatás során arra jutottak, hogy az elmúlt évszázad során a folyamatos hőmérsékletnövekedésben két, egy-egy évtizedet felölelő szünet figyelhető meg. Az összesen 1,4 ˚C-os hőmérsékletnövekedéshez képest az óceánok mélyén (300 méternél mélyebben) a hőmérséklet óriási mértékben, nagyjából 20%-kal növekedett.
„A hiányzó energiát is az óceán mélyén kell keresni. A hő nem tűnt csak úgy el, tehát nem lehet figyelmen kívül hagyni. Meg kell vizsgálnunk a lehetséges következményeket” – mondta Kevin Trenberth, annak a tanulmánynak a társszerzője, amely először vetette fel az óceán szokatlan felmelegedésének a problémáját.
A kutatók szerint a következmények összefüggnek az El Niño és a La Niña jelenségekkel, amelyek közül a La Niña az óceán melegedő időszakaira való válaszként jelentkezik. Mindkét jelenség összefüggésben áll a szélsőséges időjárással.
Forrás: http://www.earthtimes.org
Rovat további cikkei
Jelentősen megnőtt a nyílt óceánban lévő műanyaghulladék mennyisége...
Jelentősen megnőtt a nyílt óceánban lévő műanyaghulladék mennyisége...
Erdősítéssel szorítják vissza az elsivatagodást Észak-Kínában
Több mint 860 ezer hektárnyi erdőt telepítenek az észak-kínai...
Egyre kékebbek lehetnek a világ vizei a klímaváltozással
Egyre kékebb lehet a "kék bolygó": a hőmérséklet emelkedésével a világ...
Friss cikkek
Heti két óra a természetben a jó egészség elengedhetetlen feltétele
Heti két óra eltöltése a természetben jelentősen növeli az egészséget,...
Kevesebb repülésre biztatnak svéd kutatók
Kevesebb repülésre biztatják a turistákat svéd kutatók, akiknek - most...
Már a sarkvidéken nyúzzák a BMW elektromos-meghajtású trióját
A 2020-ban és 2021-ben piacra kerülő modellek tesztelése jelen pillanatban...