
Kína a világ egyik legnagyobb indusztriális országa, ennél fogva, az egyik nemzet a sok közül, akik rengeteget tesznek hozzá a globális felmelegedéshez. Ez főleg annak köszönhető, hogy az ország még mindig elképesztően támaszkodik a szénre, jelenleg Kína kétszer annyi szén-dioxidot termel, mint az USA, de a kormány már dolgozik a megoldáson.
Az elmúlt években Kína nagy erőfeszítéseket tett, hogy az egész országban háborút indítson a fosszilis energiaforrások ellen. Tavaly be is vezettek egy országos határt, hogy mennyi szenet használt fel a nemzet egy évben. Ez persze elsősorban a párizsi egyezménynek köszönhető, de bármi is az oka jó látni, hogy képesek ilyen éles váltásra. 104 új szénerőmű építését törölték el, és a teljes kormány inkább a megújuló energiába, víz-, nap-, és szélenergiába fekteti a pénzét.
Pont ezeknek a váltásoknak köszönheti az ország, hogy immár harmadik éve folyamatosan csökkentik az ország szén-dioxid kibocsátását, és az emberek már inkább úgy hivatkoznak Kínára, mint egy klímaváltozással aktívan és keményen küzdő országra. A Kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal adatai szerint az ország szénfogyasztása tavaly 4,7 százalékkal csökkent. Jelenleg az országban felhasznált energia 62 százaléka érkezik fosszilis forrásokból, míg a napenergia ipara 81,6 százalékkal, a szélenergiáé pedig 13,2 százalékkal emelkedett 2015 óta.
2014 fontos év volt az ország számára, hiszen abban az évben sikerült 1,28 százalékkal csökkenteni az ország szénfelhasználását. Ez ugyan nem tűnik soknak, de mindenképpen az út kezdetét jelöli, mivel ez volt az első év ebben az évszázadban, amikor Kína csökkentette a felhasznált szén mennyiségét. Azóta évről évre egyre kevesebb szenet használnak, ezzel párhuzamosan a szén-dioxid kibocsátásuk is csökken, a kormány pedig azt reméli, hogy ez a trend a következő években is fennmarad.
A kínaiak erőfeszítési nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy “csökkentsék a globális káros anyag kibocsátást, aminek köszönhetően a klímaváltozás is kordában tartható” – mondta a Greenpeace egyik munkatársa, Lauri Myllyvitra. Véleménye szerint az elmúlt évek globális szén-dioxid kibocsátásának csökkentéséhez nagyban hozzájárultak Kína és az Egyesült Államok tevékenységei.
Forrás: https://futurism.com/