
A műhold 35.405 km-es magasságból fog felvételeket készíteni a Földről, így hamarosan sokkal több indormációnk lesz arról, hogy milyen hatással vannak a légkörre - egész pontosan a Föld legjelentősebb védelmi rétegére, az ionoszférára - a földrengések, szökőárak, hurrikánok és a napsugárzásból érkező részecskék.
A NASA két eszköz felküldésével akar adatokat gyűjteni. A Gold nevű eszközt, ami az információkat gyűjti a NASA a holland SES műholdvállalat közreműködésével küldené fel a SES műholdjára szerelve. A műhold a földi légkör és az űr közötti területekről fog majd információt szolgáltatni. A Gold segítségével a jövőben nagyobb tudásunk lehet arról, hogy hogyan reagál az ionoszféra arra, ha a Napból, szökőárakból, vagy hurrikánokból származó részecskék kezdik el ’támadni’.
Ezek közül a legfontosabb, hogy a Napból származó részecskékre hogyan reagál, mivel az ibolyán túli sugárzás nagy részét hiába tompítja a légkör, az ionoszférába eljutó részecskék felmelegedve fényt sugároznak, amit a tudósok légkörfényént jegyeznek.
Ennél is érdekesebb jelenség, hogy amikor a Napból távozó nagy energiájú részecskék elérik a Földet az ionoszféra részecskéi nem csak felmelegednek, de ki is tágulnak, amitől az ionoszféra olyan módon mozdul el kifelé, mintha a bolygónk lélegezne.
Az ionoszférában történő esetleges változások vissza hatnak a földi életünkre, ugyanis ebben a szférában található számos GPS –és kommunikációs műhold és a Nemzetközi Űrállomás. Pár hónapja már volt is erre precedens, amikor az ionoszférában történő változások hatására megzavarodtak a navigációs készülékek és a telefonokon található GPS funkciók; a Gold ezen problémák kiküszöbölésében is segíthetne.
A Gold nem az egyetlen műszer amit ezzel a céllal küldenek fel, nemsokára egy újabb missziót hajtanak végre, ami során az Icon műholdat is felküldik, ez közelebbről, 570 km-es magasságból végezne megfigyeléseket. A NASA azt reméli a két műhold majd jól kiegészíti egymást a misszió során és hasznos adatokat fognak szolgáltatni.
Forrás: https://www.theverge.com/