természetvédelem

A mocsári teknősök élőhelyének megóvására indult fejlesztési projekt a magyar-szlovák határ térségében

A mocsári teknősök (Emys orbicularis) élőhelyének megóvása érdekében fejlesztési projekt indult az Interreg program részeként a magyar-szlovák határ térségében – közölte a Fertő-Hanság Nemzeti Park az MTI-vel.

Balczó Bertalan: a természetvédelem mindnyájunk jövőjéről szól

A természet védelme nem egy szűk szakma önös érdeke, hanem mindnyájunk jövőjéről szól – mondta az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős helyettes államtitkára hétfőn a miskolci Szeleta Parkban, ahol a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) ünnepélyes keretek között Aranyfokozatú vállalati önkéntes partnerévé fogadta az MBH Bankot.

Raisz Anikó: szigorúbb károsanyag-kibocsátási határértékeket vezet be a kormány

Szigorúbb károsanyag-kibocsátási határértékeket vezet be a kormány: a rákkeltő, a génkárosító, a magzatkárosító anyagokat és bizonyos nehézfémeket, a nikkelt, a kobaltot és a mangánt érinti a korlátozás – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára kedd reggel az M1 aktuális csatorna műsorában.

Nemcsak a rovarirtó szerek, a hőhullámok is rontják a poszméhek szaglását

Eddig úgy tudtuk, a poszméhek szaglására csak a rovarirtó szerek hatnak negatívan, de a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézete és a Würzburgi Egyetem közös kutatásából kiderült, a magas hőmérséklet is csökkenti a rovarok szaglását. Ez pedig a haszonnövényeink beporzására is komoly hatással lehet, vélik a kutatók.

Agrárminisztérium: indul az erdészeti bemutató üzemi program

Szeptembertől kezdetét veszi az erdészeti bemutató üzemi program, melynek keretében az erdőgazdálkodásban dolgozó szakemberek megoszthatják az erdők kezelésével kapcsolatos tudásukat – jelentette be az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár.

A kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai

A családi kedvencként tartott kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai, legújabb eredményeik azt mutatták, hogy sem a hőmérséklet, sem a páratartalom nem befolyásolta a kutyák teljesítményét, viszont a teszt helyszíne fontos tényező volt a feladat végrehajtása során.

Rétvári Bence: elindult a negyedik Nagy Ipoly-takarítás

Elindult a negyedik Nagy Ipoly-takarítás, az Ipoly 175 kilométeres partszakaszán és a vízben szedik össze civil szervezetek a folyóba került hulladékot – mondta a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára csütörtökön, Ipolydamásdon.

Belgiumban nagyot nőtt a korábban csak nem teljesen eltűnt levelibéka-állomány

Jelentősen felduzzadt Belgiumban a térségből korábban majdnem teljesen eltűnt levelibékák száma; míg 2003-ban már csak 97 hím békáról tudtak, idén több mint 11 ezret számoltak meg természetvédelmi szervezetek – jelentette csütörtökön a Belga nevű belga hírügynökség.

3D nyomtatott madarak segítik a tarvarjak visszatérését Bécsben

Fontos mérföldkőhöz érkeztek a bécsiek a tarvarjak visszatelepítésében: először fészkeltek újra önállóan egy természetes sziklamélyedésben a Bodeni-tónál, Überlingen közelében. Erre azok a bábuk ösztönözték őket, amelyeket 3D nyomtatóval készített a Bécsi Természettudományi Múzeum (NHM).

A halálos klímapusztítás, avagy hogyan beszéljünk az éghajlatváltozásról?

Globális felmelegedés, üvegházhatás, klímakatasztrófa – ezeket a szavakat használjuk a leggyakrabban, amikor a környezetünket érő fenyegetésekről beszélünk. Forgács Bálint, az ELTE PPK kutatója szerint e kifejezések nem elég hatékonyak, ezért az orvosi nyelvhasználatot javasolja annak érdekében, hogy súlyának megfelelően kezelhessük a problémát.