Veszélyben a halászlé és a fish & chips?
Ha nem teszünk semmit a klímaváltozás, pontosabban az óceánok felmelegedése ellen, rengeteg ember válhat munkanélkülivé, és lehet, hogy egy közkedvelt ételtől is el kell búcsúznunk.
Ha nem teszünk semmit a klímaváltozás, pontosabban az óceánok felmelegedése ellen, rengeteg ember válhat munkanélkülivé, és lehet, hogy egy közkedvelt ételtől is el kell búcsúznunk.
2014 és 2016 között rekordmértékben és globálisan megnövekedett a földfelszíni hőmérséklet. Ha a múlt század eleje óta bekövetkezett változásokat figyeljük a felmelegedésért több, mint 25 százalékban csak és kizárólag az elmúlt 3 év okolható. Az Arizonai Egyetem legutóbbi kutatásai is ezt támasztják alá.
Az elmúlt napokban szokatlanul meleg, tavaszi időjárást tapasztalhattunk Magyarországon. Persze ennek közvetlenül nincs köze a globális felmelegéshez, de érdekes áttekinteni a Copercicus Climate Change Services (C3S) progrmam adatait és az OMSZ közleményét, mert kis hazánkat is bizony keményen érinti a klímaváltozás.
A Nemzeti Éghajlati Adatközpont (NOAA) minden évben kiadja egy jelentésben a világ klímájával kapcsolatos adatokat. Ez idén sem volt másként, december 22-én meg is jelent, és tele van aggasztó dolgokkal.
A klímaváltozás korunk egyik legégetőbb kérdése, hiszen most jutottunk el egy olyan pontra, ahol kénytelenek vagyunk tenni valamit, ha az emberiség jövőjét nem száz években szeretnénk mérni. Azonban ez a globális esemény többeket megihletett, így Fernando Mastrangelo-t is.
Sokat teszünk a klímaváltozás megállítása érdekében, és lehet, hogy sok helyen csökkentjük a széndioxid kibocsájtást, de ezeknek a változtatásoknak a hatása csak évek múltán fog érződni. Egyelőre az atmoszféra széndioxid tartalma borzasztóan magas, és tavaly soha nem látott sebességgel nőtt az arány.
Skócia gyakran otthona olyan kisebb hópamacsoknak, amik akár évtizedeken keresztül is képesek túlélni az ország nyarát, hogy aztán télen új hó fedje le őket. Jelenleg kettő ilyenről tudnak a tudósok, az öregebb, amit csak “a Szfinx” néven ismernek, már 11 éve megvan. Ellenben úgy néz ki, nem lesz már sokáig köztünk.
Mostanra már tisztában lehetünk azzal, hogy a klímaváltozás milyen hatással is van az időjárásra. Ugyan a tudósok között még vita folyik arról, hogy pontosan milyen mechanizmusok azok, amiket a klímaváltozás befolyásol, de az határozottan nem vitat tárgya, hogy az emberek felelősek ezekért a környezetbeli változásokért. Az egyik legészrevehetőbb következménye a klímaváltozásnak: a hurrikánok.
Elon Musk pár hete olyat írt ki twitterre, aminek mi is könnyű szerrel utánajárhatunk. “Nem szükséges a tudósokra hagyatkoznunk a globális felmelegedéssel kapcsolatban – elég csupán egy hőmérő” – írta. A klímaváltozás ennél azért persze bonyolultabb, de elég csak nekünk is kimenni az utcára és rögtön érezzük, hogy bizony piszok meleg van.
Egy teljes sziget került veszélybe a klímaváltozás miatt. A sziget ugyanis rendkívül alacsonyan fekszik és a vízszint folyamatosan, vészes tempóban emelkedik. Ha így megy tovább, hamarosan teljesen elsüllyedhet.