Ultimátumot kapott Románia az EU-tól
Az Európai Unió megelégelte, hogy Románia energiatermelésének jelentős részét szénerőművek adják.
Az Európai Unió megelégelte, hogy Románia energiatermelésének jelentős részét szénerőművek adják.
Ahogy Európa szépen lassan átvált a megújuló energiforrásokra, a szénerőművek üzemeltetése egyre nagyobb terhet jelent. Azonban fontos kiemelni, hogy a nyilvánvaló környezetkárosító teher mellett már bőven beléptünk a pénzügyi teher világába.
A 2015-ös párizsi klímacsúcs óta több ország tett lépéseket annak érdekében, hogy betarthassák az egyezményben foglaltakat. Emiatt sok helyen elképesztő beruházások történtek megújuló energia termelésére. Persze a mérleg másik oldalát is könnyítették és kivonták az állami pénzeket a fosszilis energiát előállító erőművekből.
A WWF örömmel fogadta az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) döntését, miszerint felhagy a szénerőművek finanszírozásával és helyette megújuló energiaforrásokba fektet többet. A követező hónapokban a WWF figyelemmel kíséri majd a pénzintézet energiapolitikai lépéseit, hogy ellenőrizze, valóban ígérete és új stratégiája alapján hozza-e döntéseit.
Az Európai Beruházási Bank, a világ legnagyobb közösségi pénzintézete a szén- és ligniterőművek finanszírozásának megszüntetése mellett döntött. A WWF értékeli a döntést, de az előirányzott intézkedések megfelelő végrehajtására hívja fel a figyelmet a klímaváltozás megállítása érdekében.
Megdöbbentő kutatási adatokat közöl a ma megjelent „Csendes gyilkosok” című Greenpeace jelentés: Európában évente több mint 240.000 életév elvesztését, nagyjából 22.000 ember, átlagosan a várható élettartam előtt 11 évvel bekövetkező halálát okozzák a széntüzelésű erőművek. A jelentés megvizsgálta a már működő 300, és a tervezési fázisban lévő 50 új szenes erőmű egészségügyi hatásait is.
Bő másfél évtized múlva Los Angeles városa nem kér már abból az áramból, amit két nagy szénerőmű szolgáltat neki és amelyek ez idő szerint a metropolis áramszükségletének közel 40 százalékát elégítik ki.