tudomány

Kutatók éjszakája – Több mint 200 programmal várják az érdeklődőket az ELTE karain

Több mint 200 programmal, köztük látványos bemutatókkal és izgalmas előadásokkal várják az érdeklődőket az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) különböző karain a Kutatók éjszakáján pénteken.

Állatvédelmi szakjogászképzés indul két egyetem együttműködésében

Nemzetközi jó gyakorlatokban és a fenntarthatóságban jártas állatvédelmi szakjogászok képzése kezdődik meg az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) együttműködésében – közölte az ÁTE Állatvédelmi Központja kedden az MTI-vel.

Kémiai molekulákból kiindulva teremtene életet Szathmáry Eörs három külföldi kutatótársával

Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, az MTA rendes tagja három külföldi kutatótársával arra vállalkozott, hogy kémiai molekulákból kiindulva életet teremt laboratóriumi körülmények között a MiniLife elnevezésű, hat éven át tartó projekt keretében, amely az Európai Kutatási Tanács tízmillió eurós támogatásával valósul meg.

Egyes sejtek felismerésére és elkülönítésére használják a mesterséges intelligenciát az SZBK kutatói

Egyes sejtek felismerésére és elkülönítésére dolgoztak ki mesterséges intelligenciát (MI) használó megoldást a Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársai egy nagy nemzetközi konzorcium részeként. Az eljárás a biológiai alapkutatási kérdések megválaszolása mellett akár egyénre szabott terápiákhoz is alkalmazható – közölte a Magyar Kutatási Hálózathoz (HUN-REN) tartozó intézmény a honlapján.

Hatással van a por a napelemek teljesítményére?

A Brassói Erdélyi Egyetem munkatársai laboratóriumi és terepi környezetben teszteltek napelemeket.

Foszfát transzportert fedeztek fel zöldalgákban

A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont (HUN-REN SZBK), a University of Edinburgh, a Max Planck Molekuláris Növényélettani Intézet és a Princeton Egyetem kutatói közötti együttműködés eredményeként a közelmúltban megjelent egy cikk a zöldalgákban jellemezett első foszfát transzporterről a Plant Physiology című rangos folyóiratban.

Átadták a magyar tudomány kategóriában az idei Junior Prima Díjakat

Átadták a Junior Prima Díjakat a magyar tudomány kategóriában a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) épületében – tájékoztatta a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) hétfőn az MTI-t.

A napfolttól a sarki fényig – a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet a hazai űridőjárás megfigyelés szolgálatában

Az elmúlt hónapokban többször is meg lehetett figyelni a sarki fényt Magyarországról.

Magyar győzelem a nemzetközi kémiai tudományos vitaversenyen

Magyar győzelem született a Tbilisziben megrendezett nemzetközi kémiai tudományos vitaversenyen: az egyik magyar csapat elsőként, a másik ezüstéremmel zárta a versenyt, két magyar diák pedig holtversenyben megszerezte az egyéni első helyet – tájékoztatták a Nemzetközi Kémia Torna magyar szervezői szerdán az MTI-t.

Az SZTE kutatói észlelték elsőként Magyarországon az új hazai kisműholdról érkező jeleket

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói észlelték elsőként Magyarországon az MRC-100 projekt során fejlesztett, új hazai kisműholdról érkező jeleket – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága pénteken az MTI-t.