Megújuló energiaforrások
Tévhit hogy a napelemek nem működnek felhős időben?
A rövid válasz az, hogy igen. A napelemek valójában felhős időben is generálnak energiát, még ha nem is olyan mértékben, mint napos idő esetén. Enyhén felhős időben a napelemek képesek előállítani a napsütéses napokon termelt energia 25 százalékát, nagyon felhős időben pedig megközelítőleg a 10 százalékát.

Persze, valóban nem állítanak elő sok energiát borús időben, de pontatlan a napelemek kritikusaitól az a kijelentés, hogy semennyit nem termelnek.
Sokan pedig azt feltételezik, hogy a napelemek nyáron, főként kánikula idején működnek a leghatékonyabban, de valójában a túl meleg idő sem tesz jót nekik, ugyanis a túl nagy forróság is körülbelül 10-25 százalékkal vesz vissza a teljesítményükből. A problémát az okozza, hogy a legtöbb napelem kimenő teljesítménye elkezd romlani, ha hőmérséklet tartósan 25 Celsius fok felett van, ezt a gyártók általában a használati tájékoztatóban le is írják.
Így lehetséges, hogy egy napelemek hatékonyabbak San Franciscoban, mint a sokkal melegebb Las Vegasban, még akkor is ha a napsütéses órák száma az utóbbi városban jelentősen nagyobb. San Francisco remek példa arra, hogy jellegzetes ködös és hűvösebb időjárása mellett is nagyon jól működnek a napelemei, hiába éri őket kevesebb közvetlen napsütés, sokkal hatékonyabban tudnak működni az ideális hőmérséklet miatt. A napenergia rendszerük egy friss elemzés szerint hozzávetőleg 1,500 dollárt takarit meg a közműszámlákon.
Az Amerikai Egyesült Államok városai közül a szintén ’mindig felhős’ Portland a 17. legjobban teljesítő város a napenergia felhasználás terén. Tehát még akkor is származhat - anyagi - előnye a napelemek felszereléséből, ha felhős területen él, mivel a napsütés csak egy elem a sok közül, a napenergia működési elvének egyenletében.
Két tendencia is megfigyelhető napjainkban: Először is ahogy globálisan nő az átlag hőmérséklet sok meleg helyen egyre kevésbé hatékonyak napelemek, a felhős területeken azonban a hatékonyságuk változatlan. Végül, de nem utolsó sorban pedig a napenergia ára kitartóan csökken, tehát sokkal többen engedhetik meg maguknak, akár olyan kevésbé napsütötte területeken is, ahol korábban nem érte volna meg.
Forrás: https://cleantechnica.com/
Rovat további cikkei
Európa legnagyobb tetőnaperőmű-parkja épül a győri Audiban
Az Audi Hungaria Zrt. két logisztikai központjának tetején alakítja ki az...
Tavaly 9 hónap alatt 59,9 megawattal bővült a háztartási erőművek...
Tavaly az első három negyedévben 59,9 megawatt összteljesítményű...
Új módszert dolgoztak ki a bioüzemanyagok előállítására belga és...
Belga kutatók a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Energiatudományi...
Friss cikkek
Egyre kékebbek lehetnek a világ vizei a klímaváltozással
Egyre kékebb lehet a "kék bolygó": a hőmérséklet emelkedésével a világ...
Minden eddiginél erősebb elektromos repülőt épít a Rolls-Royce
Minden eddiginél erősebb elektromos meghajtású sport- és műrepülőgép...
Új fejezet kezdődött a Mars kutatásában
A kutatók szerint új fejezet kezdődött a Mars kutatásában, miután az...