Zöld építészet
Gyönyörű, kicsi és önfenntartó otthon – Galéria
Mindig izgalmas megnézi olyan kis házakat, amik a fenntarthatóságot szem előtt tartva lettek tervezve, ugyanis az ilyen kis épületeknél általában rendkívüli megoldásokat találunk. Ezt a mindössze 37 négyzetméteres házat sacramentoi diákok tervezték, ami egy valódi forradalmat jelenthet a hálózatmentes, önfenntartó építészetben.

A ház külseje az Amerikában igen népszerű világos színeket kapta meg, ráadásul a borítása is ugyan olyan. Azonban ezt a klasszikusnak nevezhető kinézetet egy kicsit modernizálták, és már rögtön szembetűnő önállóságot segítő elemeket szereltek fel, amik közül a legjobban észrevehetők a napelemek. Ezzel valóban beléptek a fenntartható élet jövőjébe. Ezeknek, és a tetőn található elemeknek köszönhetően a kis ház rengeteg elektromosságot kap.
A napelemek az északi oldalon vannak, míg a déli egy napkollektort kapott, ami a meleg vizet adja a lakóknak. A szükséges vizet pedig a nyugati oldalon felszerelt 150 literes esőgyűjtő teremti meg. Az egész rendszer egy fém keretet kapott, így az biztonságos, még akkor is, ha a házikóval épp az úton közlekedünk, mert a Sol Vespiade mini otthona, kerekekkel is el van látva, így azt egy autóra kötve bárhova elszállíthatjuk.
A házba két tolóajtón keresztül lehet bejutni. Azért ezt a megoldást választották a tervező diákok, hogy az ajtók se bent, se kint ne foglaljanak el túl sok helyet. A tolóajtók ablakokként is szolgálnak, így a beltér mindig úszik a természetes fényben. Ezt elősegíti továbbá a konyhapult meghosszabbított része, ami egyfajta zárt erkélyként szolgál. A két ajtó pedig ellentétesen van elhelyezve, így azokat kinyitva nem csak közelebb érezhetjük magunkat a természethez, de a természetes légáramlás is meg van oldva.
A beltér rendkívül egyszerű, nem csicsázták túl, a falak megkapták a pasztell színeket, amiket az erőteljes színű fa bútorok remekül kiegészítenek. Természetesen két szintet kapott a kis ház, alul van a nappaliként és konyhaként funkcionáló terület, míg fent a háló rész. Ezen kívül a házikó kapott egy sarkot, ahol figyelemmel lehet követni a ház elektromosság- és vízfogyasztását is.
A Sol Vespiade néven ismert diákcsoport nyolc darab 6 wattos mély-ciklusú akkumulátort használ az energia tárolására, és egy 75 literes tartályban tartja a meleg vizet, közvetlenül a napkollektorok alatt. Sok hasonló hálózattól független házat láthattunk már, amik teljesen önfenntartóak, azonban a diákok által épített kis ház valóban remekül használja fel minden adottságát, és mindemellett egész mutatós kis darab lett.
Forrás: http://inhabitat.com/
Rovat további cikkei
Otthonaink szigetelését is késleltetheti az építőipari munkaerőhiány
A családi házak tervezett szigetelését akár egy évvel is késleltetheti...
Csupán az ipari ingatlanok harmada energiahatékony
A bérbeadási céllal épített hazai ipari ingatlanok csupán harmada,...
Egyre nagyobb zajban élünk, mégsem védekezünk ellene
Földünkön évente egy decibellel nő a háttérzaj mértéke. Napjainkban...
Friss cikkek
Európa legnagyobb tetőnaperőmű-parkja épül a győri Audiban
Az Audi Hungaria Zrt. két logisztikai központjának tetején alakítja ki az...
Egyre kékebbek lehetnek a világ vizei a klímaváltozással
Egyre kékebb lehet a "kék bolygó": a hőmérséklet emelkedésével a világ...
Tavaly 9 hónap alatt 59,9 megawattal bővült a háztartási erőművek...
Tavaly az első három negyedévben 59,9 megawatt összteljesítményű...